Kedi ve Köpek Uyumu

Evinizde hem kedi hem de bir köpek mi bakmak istiyorsunuz? Bu yazımızda iki türün daha kolay bir araya gelmesi için yapabileceklerinizi bulabilirsiniz.

Kedi ve köpekler bizlerin sevgili can dostları varlıklardır. Bu iki tür dışarıdan her ne kadar ezeli rakip gibi gözükseler de aslında bir arada uyum ile yaşayabilir ve birbirlerinin hayat yoldaşı olabilirler.

Bu iki sevimli türün çoğu zaman anlaşamamalarındaki en büyük neden iki tarafında kendine has karakteristik özelliklerinin olmasıdır. Köpekler daha hareketli daha heyecanlı olmalarına karşın kediler daha otoriter, yerini benimseyen ve daha sakin yapıdadırlar. Bu yüzden kediler çoğu zaman köpeklerin bu haşarı yapılarından hoşlanmazlar.

İki türün bir araya gelmesi için uygun şartların sağlanması onların alışma süreçlerini hızlandıracaktır. İki türün de yavru oluşu veya iki türün de yetişkin oluşu birbirlerine daha hızlı adapte olmalarını sağlar. İki türün de eve aynı anda gelmeleri ikisinin de bilmedikleri bir yere geldiklerinden birbirlerine güven duygusunu vererek birlikte alışmalarını sağlayabilir.

Kediler  yapıları gereği bulunduğu yeri sahiplendiğinden köpeğin sonradan getirilmesi süreci hızlandıracaktır. İki tür de yavru ise alışma süreci çok kolay ve hızlı olacaktır.

Eğer iki taraftan biri yavru diğeri yetişkin ise ilk tanışma anında sizler tarafından yapılacak bazı önlemler süreci kolaylaştıracaktır. Bunlar kedi ve köpeğin birbirlerini görmeden önce onların eşyalarını (kafes,oyuncak,mama ve su kabı) birbirlerine koklatmanız. Bu işlemden sonra ilk defa tanışırlarken köpeği tasma ile kedinin ona zarar vermeyeceğine emin olduğunuz mesafeye kadar yaklaştırabilirsiniz. Bunun ardından belli bir süre köpeğinizi kediye yaklaşamayacağı mesafede tutun. Kedinizi zaten onu aramaya çıkacaktır. Bu işlemi alışana kadar tekrarlayabilirsiniz.

Gerisini kendileri yapacaklardır. 🙂 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1PATİ1AŞK

No images found!
Try some other hashtag or username