İlk Defa Köpek Evlat Edinenler İçin 10 Önemli Tavsiye

Köpekler bizi gerçekten benimseyen samimi dostlarımızdır. Siz de bu dostlarımızdan birini sahiplenmek istediniz fakat ne yapmanız gerektiği konusunda yeterli bilgi sahibi değilsiniz. Endişelenmeyin, biz burada önemli noktaları sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle ne tür bir köpek sahiplenmek istediğinize karar vermelisiniz. Ve bu karar da birçok etmene bağlı.

Eviniz bahçeli mi yoksa apartman dairesi mi?

– Eğer eviniz bir apartman dairesi ise çok havlayan bir köpek evlat edinmek çevrenizde oturan kişilerin rahatsız olmasına neden olabilir. Küçük ırklar havlamayı çok severken orta ve büyük ırklar daha az havlarlar.
Bunun dışında, apartman dairesinde yaşayan biri olarak köpeğinizi belirli aralıklarla dışarıya çıkarmanız gerekir. Bu sorumluluğa hazır olmalısınız. Fakat bahçeli bir evde ikamet ediyorsanız tüm bunlar sorun olmayacaktır.

Enerji dolu ve spor yapmayı sever misiniz?

– Bu sorunun amacı şu: Bazı köpek türleri doğa sporlarına fazlasıyla yatkındır. Bazı köpekleri için ise günde 10 – 15 dakika yürüyüş yapmak yeterli olacaktır. Köpeğinize dışarıda eşlik edecek olan sizsiniz, eğer enerjik bir köpek sahiplenirseniz onun sağlığı ve mutlu olması için, enerjisini atmasını sağlamalısınız.

Köpeğinizi ne amaçla sahipleniyorsunuz?

– Köpeğinizi evinizi korusun diye mi yoksa oyun oynasın, varsa çocuğunuza arkadaş olsun diye mi sahiplenmek üzeresiniz? Bu sorunun yanıtı, sahiplenmenizin uygun olacağı ırkın seçimi olacaktır. Oyun oynamayı seven, samimi, dost canlısı bir köpek ile korumacı bir köpeğin karakteristik özellikleri birbirinden epey bir farklıdır.

Tüm bunları düşündünüz ve sahipleneceğiniz köpeğe karar verdiniz. Barınaklara veya ormana gidip küçük dostunuzu sahiplendiniz. İşte bu noktadan sonra dikkat etmeniz gereken durumlar şu şekilde:

  1. Köpeğinizi evinize getirdiğiniz zaman hayvan birkaç gün yerini yadırgayacaktır. Bu alışma sürecini olabildiğince sıkıntısız geçirmeniz gerekir. Gelmeden önce bir veteriner kontrolü iyi olacaktır. Köpeğinizin sağlığı için aşılarının tam olması, tırnak bakımlarının yapılmış olması vs. gerekir. 

  2. Köpeğinize kafes eğitimi vermeniz sizin de işinizi kolaylaştıracaktır. Sanılanın aksine kafes eğitimi köpeğin mutsuz olduğu, cezalandırıldığı bir durum değil; tuvalet eğitimine yardımcı olan, seyahate çıkarken veya veterinere götürürken lazım olacak olan bir eğitimdir.
  3. Köpeğinizin tuvalet eğitimi önemli meselelerden biridir. Eğer köpeğinizi yetişkinken sahiplenmişseniz kendisinin zaten eğitimi vardır. Fakat yavru bir köpek sahiplenmişseniz bu eğitimi vermek size düşmektedir. Tuvalet eğitiminin temeli köpeği şartlandırmaktır. Köpeğinize tuvaletinin yapacağı yeri göstermeniz gerekir. Daha sonra yemek sonrası, oyun sırasında veya su içtikten sonra gibi belirli zamanlarda köpeğinizi o yere götürmelisiniz. Köpeğiniz kendi etrafında sık sık dönmeye başlarsa bilin ki tuvalet ihtiyacını gidermesi gerek. Her doğru davranışın sonunda ona ödül maması verin. Fakat unutmayın ki arada eve tuvaletini yapması gibi kazalar da yaşanabilir. Böyle durumlarda ona sesinizi biraz yükseltmeniz yeterli olacaktır. Aç bırakmak, karanlık bir odaya kapatmak gibi acımasız ceza yöntemleri asla önerilmemektedir.
  4. Beslenme konusunda özenli olmalısınız. Eğer köpeğinizi yetişkinken sahiplendiyseniz zaten daha önce yediği mamaya devam edebilirsiniz. Fakat yavru bir köpek sahiplendiyseniz yaşına ve ırkına göre uygun mamaları tercih etmelisiniz. Köpeğiniz günde 1-2 öğün yemek yer. Tüm bu süreçte su kabında sürekli temiz su bulundurmalısınız.

  5. Köpeğinize evinizdeki kuralları öğretmelisiniz. Eve geldiği ilk günden itibaren bu kuralları ona benimsetmelisiniz. İlk günlerde köpeğinizin yaptığı her hareketten sonra size baktığını göreceksiniz. Bu, onun davranışlarına olan tepkinizi ölçmek için yaptıkları bir hareket. Eğer köpeğin yatağınıza çıkmamasını istiyorsanız yatağınıza asla çıkartmamalısınız. İlk günlerden bu kurallara alıştırmazsanız ilerde sizi bir otorite olarak görmeyebilir.

  6. Köpeğinizi tuvalet ihtiyacı dışında belirli periyotlar ile egzersiz yapması için de dışarıya çıkarmalısınız. Egzersiz olarak köpeğinizle yürüyüşe çıkabilir, koşabilir veya top oynayabilirsiniz. Olabildiğince enerjisini atmasını sağlamalısınız. Bu durum köpeğinizin sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmasına vesile olacaktır.

  7. Köpeğinizi haftada bir yıkamalı ve 3 günde bir de tüylerini taramalısınız. Bu süreçleri mevsim şartlarına göre kendiniz ayarlayabilirsiniz. Yıkama ve tarama köpeğinizin sağlığı açısından önemli faaliyetlerdir.

  8. Köpeğinizin ısırma alışkanlığını yönetebilmeniz gerekir. 3 aylıktan 6-7 aylığa kadar olan süreçte köpeklerin dişleri yeni çıktığı için dişleri kaşınır ve dolayısıyla dişleyecek bir şeyler ararlar. Bu süreci ona bunun için uygun oyuncaklar alarak atlatabilirsiniz. Ayrıca köpeğinize parmaklarınızı ısırmanın uygun bir davranış olmadığı öğretmelisiniz yoksa büyüdüğünde de ısırmanın bir oyun olduğunu düşünecektir.

  9. Yeni sahiplendiğiniz köpeğin size ve eve alıştırdıktan sonra çevreye de alışmasını sağlamalısınız. Sosyalleşme köpekler için önemli bir meseledir. Aşıları tamamlandıktan sonra köpeğinizi diğer insanlarla, çocuklarla, diğer kedilerle ve köpeklerle tanıştırıp kaynaştırmalısınız. Böylece tehlike durumunu sezmediği sürece etrafına karşı saldırgan olmayacaktır. Sosyalleşmeyen köpekler çevreye büyük bir tehdit durumundadır.

  10. Ödül – ceza yöntemi ile köpeğinize istediğiniz her türlü alışkanlığı edindirebilirsiniz. İstediğiniz davranışı sergilediği zaman ‘Aferin!’ demek ve ödül maması vermek o davranışın sürekliliğini sağlayacaktır. İstemediğiniz bir davranışı sergilediğinde ona kızmanız ve onu uyarmanız yeterli olacaktır. Tuvalet için dışarı çıkarmama, mama vermeme gibi zalimce yöntemler insancıl cezalar değildir ve asla kullanılmamalıdır.


Artık bir köpek evladınıza nasıl davranmanız gerektiği hakkında bilgi sahibisiniz. Kafanıza takılan bir şeyler olduğunuzda veterinerinize sormaktan çekinmeyin.

Köpek dostunuz ve size güzel, mutlu ve sağlıklı günler dileriz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1PATİ1AŞK

No images found!
Try some other hashtag or username