İlk Defa Kedi Evlat Edinecekler İçin 9 Önemli Tavsiye

İyice düşünüp taşındınız ve pati dostlarımızdan birini sahiplenmek istediniz. Ona iyi bir ebeveyn olacağınıza karar verdiniz ve minik bir kedi evlat edindiniz.

Tebrikler! Umarız ki neşeli, bol oyunlu günler sizi bekler.

Bilirsiniz ki evcil bir hayvana bakmak pek kolay bir iş değildir. Hatta ilk defa kedi veya köpek sahiplenecek olan kişiler için hiç kolay değildir. Bu yüzden, size rehber olsun diye bu yazıyı yazmaya karar verdik.

İşte kedinizle güzel günler geçirebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli durumlar:

 1. Kedinizi sahiplendiğiniz ilk gün eve getirmeden önce bir veterinere götürmelisiniz. Gereken aşılarını ve tırnak kesimi gibi bakımlarının yapılmış olduğundan emin olmalısınız.

 2. Kedinizi eve getirdiğinizde; mama kabı, su kabı, kedi tuvaleti ve kumu, tırmalama tahtası, tarama araçları ve yatacak yeri gibi kedinizin ihtiyacı olan malzemeler hazır olmalı.

 3. Kedinizin evindeki ilk günü oldukça önemlidir. Çünkü daha önce hiç bilmediği bir yerdedir ve bu çevreyi tanımak ister. Bu yüzden ona mama ve su kabının, tuvaletinin ve yatağının yerini göstermelisiniz.
  İlk günler pencere ve balkon kapısını açık bırakmamanız iyi olacaktır; çünkü kedinizin henüz bu yerlerin ne kadar tehlikeli olduğundan haberi yoktur.
  Evde bitki bulunduruyorsanız da kedinizin ulaşamayacağı bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Çünkü bu küçük yabancı bitkinizi kemirebilir ve bu da ona zarar verebilir.
  Eğer kediniz bir yavruysa yatağının içine onu sıcak tutacak battaniye vs. koymanız iyi olacaktır. Bu ona anne sıcaklığını hissettirir.

 4. Kedinizin mama seçimini iyi yapmalısınız. Eğer kedinizi başka birinden sahiplendiyseniz önceki sahibine mamasını sorup bundan sonra da aynı mamadan devam edebilirsiniz. Fakat yavru bir kediniz varsa özel yavru kedi mamalarından kullanabilirsiniz. Kediniz doğduğu andan 2 aylık olana dek anne sütüyle beslenmelidir. 2-3 aylıkken günde 4 kez, 3-6 aylıkken günde 3 kez, 6 aydan sonra da günde 2 kez mama vermelisiniz. Bu süreçte kedinizin su kabında sürekli temiz, içilebilir su bulundurmalısınız.

 5. Kediler tuvalet eğitimi konusunda doğuştan yetenekli varlıklardır. Bu yüzden bu konuda sıkıntı çekmezsiniz. Eğer kedinizi başka birinden sahiplendiyseniz kediye yeni kumunu göstermeniz yeterli olacaktır. Fakat kedinize tuvalet eğitimine siz verecekseniz şöyle yapmanız gerekir: Kedinizi kum kabının başına götürün ve parmağınızla kumu karıştırın. Daha sonra kediyi kumun içine bırakın ve bunu birkaç defa tekrarlayın. Kısa zamanda yavru kediniz tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrenecektir.

 6. Kedinizin kısırlaştırılması meselesine siz karar vereceksiniz. Eğer çiftleştirip yavruları olsun isterseniz doğum yaptıktan sonra kısırlaştırmalısınız. Ama yavrusu olmasın derseniz uygun zaman gelir gelmez kısırlaştırma işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu hem hayvanın sağlığı açısından hem de sizinle olan iletişimi açısından iyi olacaktır.

 7. Kedinizin tüylerine belirli zaman aralıklarıyla bakım yapmalısınız. Eğer doğru mamayı yiyorsa, aşıları tamsa ve dengeli besleniyorsa tüyleri parlak ve sağlıklı olacaktır. Bu yüzden kedinizi düzenli olarak fırçalamalısınız. Böylece kedinizi ölü tüy ve derilerinden arıtacak, kendi tüylerini yutmasına engel olarak bağırsaklarının tıkanmasını önleyeceksiniz.

 8. Bilirsiniz ki sahiplendiğiniz bu afacan oyun oynamaya bayılır. Onun için top, tüylü veya pelüş oyuncaklar alabilirsiniz. Bazen bir koli bile onun için yeterli olabilir. Tırmalama tahtası olmazsa olmazlardan. Yoksa sevimli kediniz eşyalarınızı tırmıklamaya yeltenecektir.

 9. Kedinizin düzenli olarak aşılarını yaptırmalı ve tırnaklarını kesmelisiniz. Bir sorunuz olduğunda hiç çekinmeden veterinerinize sorabilirsiniz. İnternetten elde ettiğiniz bilgiler bir yana, işin uzmanından elde ettiğiniz bilgiler daha güvenilir olacaktır.


Şimdi sahiplendiğiniz yeni dostunuz için genel bir bilgi sahibi olmuş bulunmaktasınız.
Fakat her şeyden evvel yapılması gereken şey onu çok sevmek.
Her şeyin başı sevgi, gerisi kendiliğinden gelir zaten.
Unutmayın, ‘İnsan sevdiği kadardır.’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1PATİ1AŞK

No images found!
Try some other hashtag or username